Make your own free website on Tripod.com

Atdhetare
Home ] Up ] Fyell' i Bariut ] Besa ] Dheu ] Fshati im ] Korriku ] Ku kemi lere? ] Punerat e Perendise ] Roberia ] Shqipetar ] Sulltani ] Baba Tomori ] Trim i Shqiperise ] Varferia dhe Liria ] Naim Frasheri ] Atdheu dhe Dashuria ] Memedheu ]

 

Andon Zako Çajupi

Patriotizmi i Andon Zako Cajupit mund te shikohet vetem po te lexoni poezite e tij kushtuar Memedheut, Shqipetarit, Dheut, Baba Tomorit, etj. Nje bilbil qe kenaq shpirtin e cdo shqiptari me muzikalitetin e vargjeve te tija qe jane kaq popullore e kaq te dashura. Kontributi i Andon Zako Cajupit ne Levizjen e Rilindjes sone Kombetare eshte i pacmueshem. Ai renditet ne krah te Naim Frasherit, Asdrenit, Gjergj Fishtes, Ndre Mjedes e gjithe atyre qe i dhane jete Rilindjes se nje Kombi me vargjet e tyre.

Albasoul