Make your own free website on Tripod.com

Kush do ta vrase Ujkun?
Home ] Up ]

 

Ali Podrimja

KUSH DO TA VRASE UJKUN

F. Altimarit

Dhe lėtini tha

Po qe se takon
Arbėreshin dhe Ujkun
Vraje Arbėreshin

Dhe kur fjala i ra nė vesh
Arbėreshi buzėqeshi
Dhe drodhi njė cigare

Po qe se mė vret mua
more i gjorė
Kush do ta vrasė Ujkun?!

Mjerė kopeja

(Kozencė, 1988)