Make your own free website on Tripod.com

Parathenie
Home ] Up ]

 

Andon Zako Ēajupi

  Nė vėnt tė parathėnies*)

Bashkatdhetarėve.

Tani disa vjet, kemi rėnė tepėr pas politikės... Po-
litika! Fort mirė. Po na duhet dhe letratura, pėr zo-
nė! Kemi nevojė tė dėfrejmė e tė ēdėfrejmė dopak,
tė jetojmė dhe me ėndėrra. Pastė tė mirė, pra, z.
Milo Duēi, qė na mbushi dėshirėn e zemėrs, se «E
thėna» do tė na zbavitij mjaft, sa tė harrojmė, njė
orė a dy, mendimet e mundimet e jetės, ndė kėtė bo-
tė ku hollėsitė, kodhelet dhe lodrat e politikės gati
na prishin trutė nė ditė tė sotme. Do tė mė thuani
se jam nė gabim, se politika pėr shqipėtarėt ėshtė
si buka qė hanė; janė tė 'lindur pėr politikė. Pėr njė-
mėnd, ndė Shqipėri genden plot ministra, qeveritarė,
depytenj, diptlomatė tė fortė. Mbijnė sikursi kėrpu-
dhat nga dheu... Pėrkundra, shkronjėtorėt, vjershėto
rėt, janė fort tė pakėt. Nė kėta 3 a 4 vjet tė fundll
Shqipėria ka mundur me pas mė tepėr se 300 a 40i
ministra, diplomatė, deputenj tė ēkėlqyerė! Po, qysh
40 vjet e tėhu, s'ka mundur me na dhėnė veē 4 a .
shkronjėtorė e vjershėtorė qė meritojnė tė pėrmendej
nė letratyrė... Si shpjegohet kjo pasuni nė pikėpamje
tė politikės? Unė, qė jam krejt budallė nė kėtė pi
kėpamje, them se, pėr shumicėn e shqipėtarėve poli
tika ėshtė njė punė fort e letė dhe u vėrtetoj se, pė
me fitu bukėn, nė kėtė botė tė rreme, zanati m'i lehti
ėshtė tė bėnesh ministrė. S'ke nevojė tė dish asnje
punė, asnjė mjeshtėri me themel. Ministri i bujqėsisė
bie fjala, takon tė mos ēquajė qepėt nga prasėt; minis-
tri i luftės takon tė mos ketė marrė njė pushkė ne
dorė; ministri i financės takon tė mos ketė fituar as-
njė grosh, veē me tė grabitur, ministri i arsimit takor
lė mos dijė as shqip, veē tė mundij tė shkruaj nje
ė me dy pika nė krye: ministri i punėvet pėrjashtėme
takon tė jetė prift a hoxhė..., dhe puna tė vejė mba-
rė gjithmonė...1). Njė herė nė njė kohė, populli lypte
nga qeveritarėt tė jenė sidomos atdhetarė tė vėrtetė
Jo, sot s'ėshtė nevojė.

Ndė Shqipėri, njė turkoman, njė   grekoman, njė
sllavoman, njė intrigant, njė tradhėtor, takon te bėhet. pa vesvese, regjent, ministre, depytet, prefekt; faqe me nder, dhe mbret...

                                                       A. Zako (Ēajupi)

Kajro. shkurt 1922
 

 ////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////
1) Ironi therėse per gjendjen politike tė viteve 1919-22
veēanėrisht pėr qeverite e Durrėsit, tė Verlacit e tė Zogul.
e pėr dallaveret e tyre parlamentare.

*) U botua si parathėnie nė dramėn •«E thėna»- tė Milo
Ducit (shkrimtar, gazetar patriot, bashkėkohės me Ēajupin, i
cili veprimtarinė e zhvilloi gjithashtu nė Egjipt). Parathenia hpreh

njė moment lodhjeje, pakėnaqėsie e brenge te poetit,
i cili shihte se punėt s'po vinin mirė. Ėshtė ajo plasje nė
shpirt qė e provonin mjaft intelektualė demokratė nė vitet
1920, kur panė se sakrificat e vegjėlisė dhe tė patirotėvc te
vėrtetė po merreshin nėpėr kėmbė. Shqetėsimet qė shpėrthejne
ne kėtė parathėnie janė ato tė patriotit, demokratit, iluminis-
lit, qė ėshtė i lidhur ngushtėsisht rne interesat e atdheut:
Shkrimin e pėrshkon njė ironi e mprehtė qe thellohet (deri
nė sarkazėm therėse.
///////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////