Make your own free website on Tripod.com

Ujku dhe qengji
Home ] Up ]

 

Andon Zako Ēajupi
       
       
Ujku dhe qengji

M'i forti nc kėtė jetė,
punon dhe bėn si do vetė.
Njė qengj i majmė ahumė
pi ujė nė lumė.
Njė ujk u lėshua
dhe iu afėrua:
Uria e kish shtrėnguar
dhe kish dalė pėr tė gjuar.
— Pse trumbullon ujė?, — thotė gjakėtori,
se kur e pa gengji nga frika pėrmori.
— Zot' i math, — tha qengj' i ngratė, —
Ndėgjomė, jeta t'u ngjatė,
mos u zemėro,
tė lutem shiko.
Zot, lumi shkon poshtė, ti pi pėrmi mua
ujė tė kulluar,
— Jo! U trumbullua.
Pastaj kam ndėgjuar
qė mė ke sharė
njė vit mė parė.
— Zot, s'kesha lerė.
— Yt vėlla. — Po s'kam. — Tė tjerė,
yt at, qentė dhe baritė
rrin' e mė shajnė pėrditė,
nukė kam dyshim,
ndaj sot s'ke shpėtim,
se pėr kėtė shkak
dua tė marr gjak. —
Dhe u hodh e zuri,
ndė njė pyll e shpuri,
e mbyti, e ēqeu,
se kshtu i pėlqeu.