Make your own free website on Tripod.com

Gjeli dhe dhelpra
Home ] Up ]

 

Andon Zako Ēajupi


Gjeli dhe dhelpra

Njė gjel plak kėndonte
mbi njė degė mollė;
dhelpra q'e ndėgjonte,
«Mik, i tha me zė tė hollė,
si vėllezėr do tė rrojmė
sot e tutje dhe nė paq,
se nuk do tė qėrtojmė.
Zėmra tepėr m'u kėnaq,
kur msova sot kėtė punė
dhe me vrap erdha kėtunė
tė ta them, qė tė mos ndruash,
tė veē, tė viē, tek tė duash.
N'u gėzove si dhe unė,
mos mėno, tė qofsha falė,
zbrit tė tė puth nė ballė,
se kam punė' e do tė shkoj.
Eja, mik, tė tė pushtoj,
sot e tutje, besa-besa,
tė kam vėlla.»
Kokoshi tha:
«Mė tė mirė lajmė s'presė;
gėzohem, me tė vėrtetė,
q'erdhe sot e ma the vetė,
Po shikoj
dy langoj
qė vinė ketunė.
sot pėr kėtė punė;.
prit tė vinė t'i nderojmė,
tė tėrė tokė tė gėzojmė.^
Dhelpra tha: «Mbeē me shėndet,
se mua puna s'mė pret.»-
Dhe iku me bisht ndė shalė,
se qėllimi s'ju mbarua
si kish pandyer ndė ballė.
Po kėndesi u gėzua,
se i vate puna mbare ''
dhe qeshi dhelpren e mjerė.