Make your own free website on Tripod.com

Shen Pjetri ne Mangall
Home ] Up ]

 

Fan Noli

  SHEN PJETRI NE MANGALL

Fryn' e ēfryn veriu, 
Ngrin, mėrdhin i ziu 
Dhe mangallit i afrohet 
Qė tė ngrohet. 

Krishtin brėnda e gjykojnė 
Dhe pas ligjės e dėnojnė, 
E goditin dhe e shtyjnė, 
E pėshtyjnė. 

S'del askush qė t'a shpėtonjė, 
Roma do t'a kryqėsonjė, 
Triumfon Legaliteti 
Dhe Laneti. 

Kur e rrahin dhe e tallin 
Pjetri ngulet mbi mangallin; 
Kur e pa, u-koll kėndezi 
Nga qymezi. 

Dhe njė shėrbėtore i tha: 
"Je dhe ti njė nga ata!" 
Po Shėn Pjetri proteston, 
E mohon. 

Kruspull mbi mangallin mblidhet, 
Po djek dorėn dhe pėrdridhet; 
Se ē'kėndon bandill kėndezi 
Nga qymezi: 

"S'ka e s'ka si heroizma, 
Edhe si idealizma, 
Po kur dimėr del behari 
S'ka si zjarri." 

-"Nga ata je!"- thot' ajo, 
E mohon Shėn Pjetri: -"Jo! 
As e njoh, as e kam parė, 
Moj e marrė!" 

Kruspull mbi mangallin mblidhet, 
Po djek mjekrėn dhe pėrdridhet; 
Se ē'kėndon bandill kėndezi 
Nga qymezi:  

"Shkab' e shkėmb me poz' e fjalė, 
Se ē'na dolle shkrumb e galė, 
Nė je trim kėtu tregoje, 
Shko shpėtoje." 

Thot'ajo: -"Je, mos gėnje!" 
Pjetri e mohon me be: 
-"Jo, pėr Zotin, moj aman, 
S'jam e s'jam."  

Kruspull mbi mangallin mblidhet, 
Po djek gjuhėn dhe pėrdridhet; 
Se ē'kėndon bandill kėndezi 
Nga qymezi: 

-"Simon Pjetėr, Bar Jona, 
Kėshtu ndahet kjo dynja: 
Kryqi andej, kėtej buxhaku 
Dhe allēaku. 

Se ē' e dogje, se ē' e fike, 
Gjel me gjėmb' e kėng' armike. 
Dhe ndėrgjegjen se ē' ia ēpove, 
Se ē'ia zgjove.  

Se ē'vajton Shėn Pjetri hidhur, 
Lesh-lėshuar, duar-lidhur, 
Tri her' e mohoj pa gdhirė, 
Faqe-nxirė.