Make your own free website on Tripod.com

Krishti me Kamxhikun
Home ] Up ]

 

Fan Noli


      KRISHTI ME KAMXHIKUN

Nė kėshtjellė t'atdheut, nė tempull tė fesė 
Janė shtruar sarafėt') pa shpirt e pa besė, 
Tregėtojn' e gėnjejnė, rrėmbejn' e sfrutojnė, 
Thon' ashtu Israelin e mbrojn' e shpėtojnė. 
 
Shtrembėrojnė kanunet, i marrin nė dorė, 
Dhe shkėlqejnė nė kish' e nė fron me kurorė, 
Vegjėlia pėr ta batėrdisen dhe vriten 
Dhe kėshtu parasitėt gjakpirės po rriten. 

Tradhėtori dinak, hipokrit e kusar 
Na u ngrit gjer nė kulm, dhe u-bė kryetar; 
Nėnė zgjedhėn besnikėt pėr vdekje lėngojnė, 
Se mėkat dhe mallkim kryengritjen kujtojnė. 
 
Ēdo i shenjt' ideal, ēdo shtėpi Perėndie 
Ishte bėrė dyqan dhe pazar tregėtie: 
Kush fitonte mė tepėr, ay ishte usta, 
Dhe kush nukė plaēkitte ish krejt budalla. 
 
Kur e pa kėtė zi dhe kėtė erėsirė, 
Krisht' i ėmbėl u-ndes dhe u-bė i vėshtirė: 
Me kamēik e me fshikull sarafėt i dboj, 
Dhe nga larot gjakpirės atdhen' e shpėtoj. 
 
Dhe Shėn Pjetr' i gėzuar ahere i tha: 
"Ja tani e ke nisur tamam, or usta! 
Me kėrbaē e me shpatė mi ne mbretėro, 
Dhe me forc' e pahir na ēliro, na shpėto." 
 
"Je gabuar, o Krisht, qė u ke predikuar, 
Se tė marrėt, tė shurdhėrit s'kanė dėgjuar; 
Ndreq kurrizin mė parė, pastaj ndriēo trurin. 
Se shpirt-robi s'ēlirohet askurrė pa drurin." 
 
Jesu Krishti s' dėgjoj, dhe s'e mori vesh mikun. 
Dhe me lot i penduar e hodhi kamēikun, 
Dhe i tha: "S'e ka fajin kurrizi, po truri, 
Se lirin' e sjell drita e mėndjes, jo druri." 
 
"Merr-e prapė kamēikun, Shėn Pjetri u- pėrgjeq, 
Se pėrndryshe kjo punė na del mos mė keq. 
Pėrkėdhel' u kurrizin dhe do t'tė besojnė, 
Vraj-i, shtypi, dhe shtrydhi, dhe do t'adhurojnė". 
 
Jesu Krishti s'dėgjoj, dhe s'e mori vesh mikun. 
Dhe s'u-unj pėrsėri qė ta merrte kamēikun: 
Dhe e kapnė kamēikun sarafėt pėr fenė, 
Dhe e shėmpnė ēlironjėsin, fen' e atdhenė.