Make your own free website on Tripod.com

Hymni i Flamurit
Home ] Up ]

 

Fan Noli


HYMNI I FLAMURIT

O Flamur gjak, o flamur shkabė, 
O vėnd e vatr' o nėn' e babė, 
Lagur me lot, djegur me flagė, 
Flamur i kuq, flamur i zi. 

Fortesė shkėmbi tmerr tirani, 
S'tė trėmp Romani, as Venecjani, 
As Sėrp Dushani, as Turk Sulltani, 
Flamur i math pėr Vegjėli 

Flamur qė lint Shėn Kostandinin, 
Pajton Islamn' e Krishtėrimin, 
Ēpall midis feve vllazėrimin, 
Flamur bujar pėr Njerėzi. 

Me Skėnderben' u-lavdėrove 
Dhe nė furtun' i funtmi u-shove, 
Me Malon prapė lart vrapove, 
Yll i pavdekur pėr Liri. 

Sa shpesh pastaj pėr-dhe u-shtrive 
Me zjarr e zi u-ndeze u-nxive, 
Po ēdo mizor me shpat' e grive, 
O fushė-kuq, o shkabė-zi. 

Pėrpjetė pri-e Shqipėrinė, 
Pėrlintj'a shpirtin dhe fuqinė, 
Diell pėr vllanė, yrnek pėr fqinė 
Pėr botėn ėndr' e qjell i ri.