Make your own free website on Tripod.com

Hija e tokes
Home ] Up ]

 

Ali Podrimja

      
         HIJA E TOKES 
             
(poeme) 

Bajram Currit, Asim Vokshit, Ganimete Tėrbeshit, 
Emin Durakut, Mustafa Bakiut... 

EPIKA 

Me shekuj kam shitur gjakun 
e rritur jam me gjakun e shitur 
Me shekuj kam hėngėr me veten 
e ditur s'kam tė qesh me veten c tepruar... 
Miq, 

Kosova ėshtė gjaku im qė nuk falet! ANKTHI 

Toka ime digjet, toka ime e dashur, 
balli im i ngrysur, 
pishė... 

Caqet e tua herėt t'i kam pėrbirė me hijet e mia, 
Kosovė, pėrrallė e lashtė! 
Herėt m'i ke lidhur kėmbė e duart me skamje, 
vuajtje e vdekje... 

Medet, kė mė parė tė shpėtoj: veten apo zogjtė 

e ngrirė n'ajėr? 
Nipave ē'tu them pėr kėngėn time tė vdekjes? 
- Heu, edhe kryet po tė ma hiqni, tjetra do t'mė 
kish mbirė! 

Toka ime digjet 
nė ēdo pėllėmbė tė trupit tim - toka e mallkuar... 

PERTEJ DHIMBJES 

Ka rėnė degė e thyer prej reje nė trupin tėnd tė 
shitur. Kosovė. 

Konaqet e tua deri nė themel po rrėnohen, 
e pėrtej dhimbjes do britje shemben me ballin tim, 
me krahėt e zogut tim tė vrarė me dashurinė e 
njerėzve tė mi tė kallur etjeje. 

Rreth trupit tėnd si gjarpėr mbėshtjellė jam, 
vatrat e shkimbura pėr t'i pėrflakur, 
duar e kėmbė t'i lidh me lėmshin e pėrrallave tė tua - 
se s'tė lėshoj gjallė me gjak, pa tė larė pėllėmbė pėr 
pėllėmbė, eshtra e jetė nė ty pa i lėnė 
konak e mė konak pa tė ndezur flakė... 
10 Kam rėnė degė e thyer prej reje nė trupin tėnd tė 
shitur prej pushkės kobzezė, prej pushkės 
sė padukshme... 
Cila do tė jetė kėnga ime e mbramė dhe fjala e fisit tim^ 

Plepi i shtėpisė sime u dogj, ku t'i preh sytė, 
ku ta shuaj flakėn e ujės pėr ty, Kosovė? 


RENKIMI 

Qaj, rrafshi im i dashur, qaj! 
Diellin tėnd verbuar e kanė tytat 
e vatrat shkimbur deri nė njė, 

Zogun nė qiell vrarė ta kanė. 
Me duar tė mia tė ēara 
me rrashtat tona t'shpura mbuluar tė kanė. 

Pragje thyer e konaqe mbyllur... 
Pėr gjithkė e pėr askė vrarėjemi... 
Qaj, rrafshi im i dashur, qaj! 

Plepi im qiellin do ta shpojė, 
plepi im i kallur - 
qiellin e humbur majė njė shpate. 


NJE NATE NGA NETET PA GJUME 

Zgjohu, Kosovė! Zgjohu, nėna ime e dashur, 
balli dhe emri im i shkelur, 
zgjohu, oj! A po e ndjen vajin tim? 
A po sheh si t'i kam ngulur sytė 
mu nė zemėr, mu nė shpirt, 
si t'i kam hedhur duart rreth belit 
pėr tė pėrqafuar unė, ashti yt? 
Zgjohu, Kosovė! 

Nga degėt e mia tė thyera kush po dahet, 
kete catėr kush po e le? 
Ē'janė kėto gjurmė gjaku qė po shtohen 
nėpėr fytyrėn tėnde, 
kėto varre e murana qė po sillen vėrdallė 
rreth shtėpisė sime?... 
Zgjohu, Kosovė! Zgjohu, nėna ime e dashur, 
balli dhe emri im i shkelur, 
zgjohu, Kosovė!... 

Sonte vetėm mbeta e 
nė derė t'oborrit askush mė s'po mė troket, 
askush me, thua vdekur jam e harruar 
nė kėto troje e suka gjaku. 

Thua mė ėshtė e shkrimbur hisja 
e mbyllur dera e konakut... 
Zgjohu, Kosovė, flakė e hershme e ashtit tim 
t'pėlcitur. 
Bota nė ty le tė kallet!